חשיבות ההבדל בין ערך עצמי בסיסי לבין ערך עצמי נרכש

חוויה של ביטחון וערך עצמי בסיסי אינה קשורה בהצלחות ובכישלונות אלא חוויה של "אני בסדר כמו שאני, ושאני ראוי להיות נאהב לא משנה מה קרה או קורה או יקרה".

הסוג השני הינו ביטחון וערך עצמי הנבנים עם הזמן כתוצאה מהתפתחות של מי שאני, עם הגדילה של יכולתי להתנהל בעולם ולהיענות לאתגרים הרבים שהחיים מציבים בפני.

מדוע חשוב להבין שישנם שני סוגים שונים של ביטחון עצמי וערך עצמי?

פשוט מאוד. כי החוויה של ערך עצמי בסיסי הינה חוויה זמינה מאוד עבור הרבה אנשים ללא קשר להשגים ולמצבם.

כלומר עבור רבים גם אם הם נכשלו בהגשמת מטרות החשובות להם והם מתקשים בתחומים רבים בחייהם – במידה והם מבינים את את ההבחנה בין ערך עצמי בסיסי לערך עצמי נרכש, יכולים לחוות את עצמם בעלי ערך ולהתחיל (או להמשיך) להתפתח עם מוטיבציה בריאה, ללמוד את כל הכישורים ואת הידע הדרושים להם כדי להצליח ולהגשים עצמם.

כפי שכולם יודעים אנו נתונים בתוך חברה ביקורתית אשר שופטת ומעניקה ערך רק לטובים ביותר היפים ביותר וכו'. אלא אם פיתחתם חשיבה מאוד עצמאית ובהירה לגבי נושאים אלו, תשארו מזוהים עם החשיבה הקולקטיבית הזאת.

זו חשיבה שגורמת לך כל הזמן לפקפק בערכך ולבדוק את השגיך ביחס לאחרים. זו חשיבה שיוצרת ברבים סבל רב. 

איני מנסה להקטין את החשיבות ואת הערך של התפתחות ובלשאוף למצוינות. שאיפות אלו הם חלק ממה שיפתח את הערך הנרכש שלך.

אך כאשר בני אדם אינם עושים בתוכם את ההבחנה בין ערך בסיסי לנרכש אז כל פעם שיש קושי בהתפתחות, בדברים הקשורים לערך הנרכש, אז זה פוגם בתחושת הערך הכללית. 

הערך העצמי הבסיסי מוסתר מאחורי כל החשיבה הביקורתית השוואתית. לדוגמה אם אני מסתכל על חיי ורואה שאני שיש לי קושי רב ליצור מערכות יחסים משמעותיות, אני עלול להרגיש תחושת חוסר ערך מתגנבת אל תוכי ומיאשת אותי.

לעומת זאת אם ההבחנה בין הערך העצמי הבסיסי לנרכש ברורה לך, תוכל להתייחס לכל קשייך מתוך פרספקטיבה, שקודם כל הכל בסדר איתי, אני בסדר כמו שאני בכל מקרה.

ומתוך חוויה בסיסית כזו תוכל להתמודד עם הקשיים והאתגרים. אתה תבין שבבסיס הכל בסדר איתך, אולי לא למדת דברים מסוימים, אולי לא פיתחת כישורים ויכולות מסוימות, אולי לא תרגלת את התרגולים הבונים ערך עצמי נרכש, אך כל זאת נותר זמין לך ברגע שתבחר להתחיל לעבוד על ההתפתחות שלך.

מתוך חווית הערך הבסיסי שלך תוכל להסתכל בכנות על החסרונות שלך על התחומים בחייך שהזנחת, תהיה מסוגל לחוות ולהכיל כאב אפשרי לנוכח התפקחות.

ומתוך ראיה נוקבת המלווה בחוויה טובה של ערך בסיסי תוכל למצוא אנשים, ספרים או קורסים וסדנאות שיעזרו לך לפתח כל דבר שתמצא לנכון.

כך תוכל להתקדם לעבר הגשמת יעדיך ותחיה חיים משמעותיים של למידה והתפתחות.